Конституційний процес в Україні: від договору політичних еліт до суспільного консенсусу

15.12.2015
15.12.2015

Протягом історії незалежності в Україні двічі приймалися конституційні документи – у 1996 та 2004 роках. Однак кожного разу це був результат договору політичних еліт про поділ повноважень, влади та національного багатства. По суті суспільство було усунуто від конституційного процесу і не брало в ньому участь, а тому Конституція жодного разу не стала виявом спільної громадянської волі, проектом якої мав би стати проект держави Україна, яка об’єднувала б усіх громадян.

Саме тому, будучи угодою еліт, а не договором на основі широкої суспільної угоди, існуюча Конституція не в змозі забезпечити успішну трансформацію України у сучасну демократичну державу, створити умови для політичної стабільності, ефективних реформ чи для консолідації суспільства. Минулого року була запущена робота на новим Головним законом країни, однак, як і раніше, конституційна реформа обговорюється значною мірою за закритими дверима, а громадськість повністю позбавляється можливості впливу та отримує у кінці вже готовий проект документу.

З метою започаткування загальнонаціонального, інклюзивного процесу щодо створення нової Конституції Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД) ініціює в усіх регіонах України серію громадських обговорень, покликаних започаткувати конституційний процес на основі якнайширшого суспільного залучення, як це прийнято в демократичних країнах. Результатом цього процесу має стати проект нової Конституції, створеної як компроміс між різними суспільними групами та регіонами в усіх регіонах України.

Питання до обговорення: • Як започаткувати процес розробки нового Основного закону України на основі консенсусу навколо ключових цінностей? • Оновлення діючої Конституції: чи відповідає цей шлях суспільному запиту та логіці розвитку українського суспільства? • Хто та що блокує створення нової Конституції на основі суспільного договору? • Яка роль громадянського суспільства у процесі створення нової Конституції України на основі спільної громадської волі? • Яким чином новий Основний закон, розроблений на основі громадського консенсусу, може сприяти реінтеграції України? • Міжнародна практика проведення інклюзивного демократичного процесу: що може бути корисним для України?

До участі у дискусії запрошуються: представники громадського сектору/активісти, представники органів місцевого самоврядування, наукового середовища (викладачі/аспіранти), журналісти, політично активні громадяни тощо.

Захід проводиться у рамках проекту «Побудова загальносуспільного діалогу для проведення конституційної реформи» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Основними спікерами виступатимуть визнані фахівці в сфері конституційного права: • Геннадій Друзенко • Віктор Жердицький • Тарас Стецьків • Сергій Кіщенко • представник Центру політико-правових реформ

Регіональний партнер: Інститут соціокультурного менеджменту (ІСКМ)

Захід проходитиме за адресою: приміщення Українсько-польського інституту бізнесу (колишній КІРУЕ) вул. Полтавська, 40 (аудиторія 206)

Час проведення: З 12.00 до 14.00

Контакти: Оксана Набока (ІСКМ 099 975 22 45 on.iscm@gmail.comКомментарии

Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!
Напишите ваш комментарий
Комментарий:

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ

Валентина .«Мама весь час очікувала, що чорний «воронок» приїде і…
Скільки таких історій досі залишаються у сімейних колах!!! Іх необхідно оприлюднювати і писати- писати. Аби не…
Людмила .​НАТО й Україна: співдружність заради миру й безпеки: долаємо…
Вона ж наша зірочка! Олю, завжди рада)
Людмила .Що ви знаєте про НАТО? Вікторина на знання історії Альянсу…
Приємно, що стільки вірних відповідей!