Обласна універсальна наукова бібліотека імені Дмитра Чижевського

Категории: Музеи и библиотеки

Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 24

телефон: +38 (0522) 22-65-79

Время работы:

Понеділок-п'ятниця: з 10.00 до 19.00, субота - неділя: з 10.00 до 18.00 (без вихідних)

Ще у XIX столітті Мелвілл Дьюї визначив публічну бібліотеку як "народний університет". Такою є “Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д.І.Чижевського” (ОУНБ). Сьогодні вона не тільки акумулює і поширює знання. Бібліотека стала одним з основних елементів культурного життя місцевого співтовариства. Вона допомагає самовизначитися, відновити зв'язок з власною культурою. ОУНБ ім.Д.І.Чижевського – одна з найстаріших в Україні, найбільша на Кіровоградщині, має універсальний фонд на традиційних та новітніх носіях, зберігає колекції цінних і рідкісних видань; депозитарій видань краєзнавчого характеру.

Заснована 2 лютого (15 лютого за старим стилем) 1899 р. як Єлисаветградська громадська бібліотека. Визначна роль у становленні бібліотеки належить її засновникам: місцевому нотаріусу А.Ф.Якубовському, земському гласному, голові земської управи, літератору П.О.Зеленому та П.З.Рябкову, міському землеміру, просвітнику, культурному діячу. У 1920 р. бібліотека набула державного статусу, а у 1926 р. – присвоєне ім’я Н.К.Крупської. У 1939 р. утворена Кіровоградська область і Державна Єлисаветградська громадська бібліотека імені Н. К. Крупської почала функціонувати як обласний заклад. У 1992 р. бібліотеці, за ініціативи доктора філологічних наук, професора Кіровоградського державного педагогічного університету ім. В. Винниченка Леоніда Куценка та колективу бібліотеки присвоєне ім’я земляка Д. І. Чижевського, видатного українського культуролога, літературознавця.

Перше приміщення, в якому знаходилася бібліотека, – це будинок Бардаха на вул. Дворцовій. У 1900 р. бібліотека переїхала до будиноку купця С. К. Остроухова на розі вулиць Великої Перспективної та Петровського (нині вул. Т.Шевченка). Цю будівлю купець заповів місту. В роки Другої Світової війни будинок було зруйновано. У 1920 р. бібліотека переїхала у колишній приватний будинок І. Марущака на вул. Інгульській (нині вул. Декабристів, 5). Він побудований у 1880-1890 роках за проектом невідомого архітектора на кошти колишнього земського гласного Івана Марущака у стилі еклектики з використанням форм архітектурного стилю бароко. Своїм декоративним оздобленням будівля складає художню цінність і є одним з архітектурних зразків міського помешкання кінця ХІХ століття. Вагомою подією для бібліотеки початку 1980-х рр. стало будівництво та переїзд у нове приміщення на вул. К. Маркса, 24 (нині – Велика Перспективна).

Сучасна будівля Кіровоградської ОУНБ ім. Д. І. Чижевського на 1 млн. 250 тис. томів збудована у кінці 1970-х рр. на розі вулиць Карла Маркса (нині вул.Велика Перспективна) і Гагаріна. Будівля чотирьохповерхова з цокольним поверхом та підвальними приміщеннями. У бібліотеці передбачено приміщення для різних відділів, книгосховища, універсальні і спеціалізовані читальні зали, кімнати для групових занять, лабораторні, службові, побутові приміщення. 1990-і роки стали часом глобальних перетворень: втілення перших бібліотечних проектів, введення автоматизованих технологій обробки та опису документів; створення електронного каталогу бібліотеки; відкриття бібліотечного веб-сайту (1998 р.); розвитку партнерських зв’язків з владою, громадськими організаціями.

На сучасному етапі ОУНБ працює з використанням двох типів технологій – традиційної і комп’ютерної. Втілює проекти, орієнтовані на потреби місцевої громади. Серія бібліотечних проектів завершилася виданням компакт-дисків, які є унікальними документами з історії краю: „Автограф війни”, „Голоси з війни”, „Єлисаветградський абрис Якова Паученка”, „Єлисаветградський абрис: персони українського театру”. Набув популярності електронний проект “Видатні особистості Кіровоградщини” та ін.

Сьогодні ОУНБ – третій дім для багатьох громадян міста і області. Вона - активний, відкритий простір - майданчик для взаємодії культури, науки і мистецтва: центр читання, місце дискусій, майстер-класів, публічних лекцій, безкоштовних юридичних консультацій, зустрічей з письменниками. Тут працюють - громадські приймальні, проходять круглі столи та конференції, кінопокази, концерти, діють клуби за інтересами, проводяться акції, фестивалі, конкурси. Бібліотека – це місце, де навчаються протягом усього життя. У кінцевому підсумку бібліотека - діюча модель толерантного, безпечного центру комунікацій. Значна увага приділяється обслуговуванню людей з особливими фізичними потребами. Бібліотека була першою серед соціально-культурних закладів, яка зробила пандус для інвалідів.

Щороку бібліотека проводить понад 2тис. заходів, з них значна частина - краєзнавчого спрямування. Серед заходів останніх 2-х років – міжнародні науково-практичні конференції: “Миротворче значення бібліотеки у формуванні толерантності і духовності суспільства”,“Трансформація бібліотечного простору – шлях до „Відкритої” бібліотеки”, Обласні форуми бібліотекарів Кіровоградщини, Обласний ярмарок бібліотечних інновацій „Центральна бібліотека: модернізація діяльності у контексті часу”, щорічні “Бібліофестивалі на Великій Перспективній” та “Різдвяні ночі у бібліотеці”, Всеукраїнський фото - фестиваль ”Кіровоградщина”, організація дозвілля влітку “Бібліотека – острів фантазії і творчості”, «Бібліотека під зеленими вітрилами» та ін.

У бібліотеці діють інформаційно-ресурсні центри: Центр європейської інформації, Інформаційно-консультативний гендерний центр, Канадсько-Український бібліотечний центр, „Вікно в Америку”, майданчик „Інтерсвіт” (для людей з вадами зору); Польський культурний центр; Орхуський екологічний центр. Понад 30 років працює кіноклуб „Екран”, який демонструє кращі зразки інтелектуального кіно. Активно працює Клуб інтелектуальних ігор. Великою популярністю у кіровоградців користуються курси з вивчення української та іноземних мов: польської, німецької, англійської. Два останніх роки працювали курси з вивчення шрифту Брайля (для людей з вадами зору). Документальний фонд універсального складу 43-ма мовами світу включає книги, періодичні та серійні видання, карти, ноти, альбоми, інші мистецькі видання, рукописи, стародруки, документи на нетрадиційних носіях інформації. Обсяг фонду становить близько 785 тис. примірників. Щороку до фондів ОУНБ надходить 10—12 тис. нових документів. Серед колекцій відділу найбільшою є колекція Олександра Ільїна. Вона містить рідкісні видання та рукописи від XIVдо ХХ сторіччя.

Серед пам'яток друку - книги кирилівського шрифту XVI-XVII століть, книги "гражданського" друку XVII- першої чверті XIX століть, прижиттєві та рідкісні видання літератури і мистецтва, політичних і громадських діячів, українські та російські видання до 1917 року, періоду громадянської війни 1918-1920 років, рідкісні періодичні видання, альманахи і збірники XVIII-XX століть, цінні видання XX - початку XXI століть. Щороку інформаційними ресурсами бібліотеки користується понад 35тис. осіб, які відвідують заклад близько 200 тис.184915 разів та отримують понад 700 тис. документів. Бібліотечним сайтом користується більше 300 тис. відвідувачів. Створення бібліотекою власних ресурсів краєзнавчого характеру, публікація наукових, історичних матеріалів, створення каталогів на значимі та повнотекстові цифрові ресурси мережі Інтернет дозволяє обласній науковій бібліотеці зайняти належне місце серед інших постачальників знань у новому інформаційному середовищі.

Бібліотека є активним учасником вреалізації Всеукраїнської програми „Бібліоміст”. На основі конкурсу проектних заявок бібліотека отримала грант від Фундації на організацію Регіонального тренінгового центру (РТЦ), який успішно працює з 2010 року, де пройшли навчання близько 500 бібліотекарів області з основ комп’ютерної грамотності, ефективного використання новітніх інформаційних бібліотечних технологій. В арсеналі ТРЦ 20 сучасних комп’ютерів. З 1998р. бібліотеку очолює О.М.Гаращенко, Заслужений працівник культури України, Кавалер ордена княгині Ольги III ступеня. Сьогодні діяльність ОУНБ ім.Д.Чижевського нагадує печворк, клаптики якого – це ідеї, особистості, технології, можливості, які, поєднавшись, створюють нову якість: не просто бібліотеку, а сучасний мегакультурний центр.Наявний зручний пандус - для доступу маломобільних груп, правда - тільки на перший поверх (Інтернет, абонемент, відділ мистецтв, Wi-Fi у холі). Сайт http://library.kr.ua


Комментарии

Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!
Напишите ваш комментарий
Комментарий:

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ

Валентина .«Мама весь час очікувала, що чорний «воронок» приїде і…
Скільки таких історій досі залишаються у сімейних колах!!! Іх необхідно оприлюднювати і писати- писати. Аби не…
Людмила .​НАТО й Україна: співдружність заради миру й безпеки: долаємо…
Вона ж наша зірочка! Олю, завжди рада)
Людмила .Що ви знаєте про НАТО? Вікторина на знання історії Альянсу…
Приємно, що стільки вірних відповідей!