Маєток Вимберга

Категории: Достопримечательности, Туризм

село Ясинуватка, Олександрійський район

В Україні багато величних будівель руйнується значно швидше ніж ремонтується. Як от на Кіровоградщині, де у селі Ясинуватка доживає віку колись велична споруда, що її називають палацом Вінберга, хоча у реєстрі пам'яток будівля має назву "Маєток Вимберга".

Роман Маленков на сайті ukrainaincognita пише, що прізвище власника палацу було Вінберг, а звали його Василь Федорович, 1861 року народження. У дорослому віці був військовим, в званні штабс-капітана одружився на Єлисаветі Анненковій, яка отримала Єсиноватку (тодішня назва Ясинуватки) у спадок від матері. Відомо, що закінчив службу Вінберг генерал-майором, а от чи доклав рук до будівництва палацу у Ясинуватці - невідомо. Втім, наприкінці 19 століття палац очевидно належав цій родині.

Стиль будівлі еклектика з елементами неоготики (такою можна було вважати башту). Палац мав неабиякі розміри, як для садибного будинку рядових поміщиків.
З маєтку був облаштований вихід до річки, де розміщувалися купальні. Поруч були тераси з фруктовими деревами.

Після більшовицької окупації території у палаці спочатку розмістили школу, потім інтернат. У повоєнний період для інтернату збудували інший корпус, а у палаці був спальний гуртожиток. Все було у гарному стані, доки не почалася "пєрєстройка". У 1997 році сільрада (яка розташована у сусідньому селі Бандурівка) віддала будівлю у оренду новоствореному жіночому монастирю, як стверджують, УПЦ КП. Монастир довів палац до зубожіння - були зрізані й продані на брухт усі металеві деталі: балкони, балки, ковані ворота, а у 2004 році тут сталася пожежа, яка залишила, від колись величної споруди, голі стіни.

У 2007 році Бандурівська сільська рада розірвала контракт із УПЦ КП. Пізніше будівлю передали в оренду момнастирю УПЦ МП, що розташований у селі Диківка. Місцеві мешканці кажуть, що нові орендарі продовжили грабіж, зокрема, вивозили цеглу.

Ось така от сумна історія про найгарніший і найбільший палац Кіровоградщини, про який, практично ніхто не знає. За непідтвердженими даними, цей палац є копією палацу із Санкт-Петербургу, в якому зараз музей, тому будівля мала б бути хоч трохи відомою. Кажуть також, що на території біля палацу досі росте двохсотлітній дуб.

Охоронний статус об'єкту: пам’ятка архітектури місцевого значення
(“Маєток Вимберга”, 1870, охоронний номер 426-Кв)


Комментарии

Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!
Напишите ваш комментарий
Комментарий:

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ

Валентина .«Мама весь час очікувала, що чорний «воронок» приїде і…
Скільки таких історій досі залишаються у сімейних колах!!! Іх необхідно оприлюднювати і писати- писати. Аби не…
Людмила .​НАТО й Україна: співдружність заради миру й безпеки: долаємо…
Вона ж наша зірочка! Олю, завжди рада)
Людмила .Що ви знаєте про НАТО? Вікторина на знання історії Альянсу…
Приємно, що стільки вірних відповідей!