Андрій Ніколаєнко: Ми хочемо бути в Європі, але ж не жебраками!
Голова облдержадміністрації Андрій Ніколаєнко зустрівся із
активістами студентських організацій кіровоградських вишів. Тема розмови
стосувалась Угоди про Асоціацію з ЄС, рішення Уряду щодо відтермінування її
підписання і подальшого суспільного резонансу, що й спричинило це рішення. Спілкуючись зі студентами Андрій Ніколаєнко спробував
пояснити причини такого рішення з боку керівництва держави.
- Іще на початку літа європейській стороні при підготовці до
Асоціації озвучувалися наші ризики. У відповідь нам говорили, що вони будуть
враховані. Але до цього часу немає жодних офіційно оформлених пропозицій
економічної допомоги від Європи, що й поставило українську владу у складну
ситуацію вибору.
Росія свою позицію стосовно євроінтеграційних намірів
України висловила досить красномовно, як вказав Андрій Ніколаєнко, лише за 4
місяці Україна втратила мільярдні кошти у торговельному плані. Та й взагалі наш
східний партнер має чималі важелі впливу – варто згадати лише газове питання. Андрій Ніколаєнко пригадав 90-ті роки, коли з проголошенням
незалежності Україна раптово втратила напрацьовані раніше економічні зв’язки.
Зрозуміло, що влада не хоче повторення сценарію того складного кризового
періоду, коли навіть харчові продукти видавилися за купонами.
- Ми хочемо бути в Європі, але ж не жебраками. Ми заплатили
дорогу ціну за незалежність, і тільки-тільки стаємо на ноги. Чи готові ми зараз
знову платити так дорого за цей політичний вибір, - підкреслює Андрій
Ніколаєнко. - Треба розуміти один простий факт, що Європа погоджується
на новий рівень співпраці з нами, але це ще аж ніяк не означає наше членство в
ЄС. Українська сторона пропонувала включити пункт в Угоду про
Асоціацію про майбутнє членство в ЄС, але отримала категоричну відмову.
Розмірковуючи далі, Андрій Ніколаєнко порушив іще одне
питання: "Чи потрібна Україна Європі?", за такого розвитку подій,
відповідь – негативна. А звідси інше питання від голови ОДА – "Навіщо тоді
Європі Асоціація з Україною?", - щоб відірвати від Росії. Цю думку Андрій
Ніколаєнко аргументував прикладом Туреччини, з якою свого часу підписали
Асоціацію, аби зменшити вплив на цю країну ісламського світу, але повноцінним
членом Євросоюзу за 50 років вона так і не стала.
Андрій Ніколаєнко підкреслює, що Європа – це перш за все високі стандарти - і життя, і управління. А тому необхідно чесно відповідати на ключове питання: чи готове українське суспільство жити за цими стандартами, коли в першу чергу необхідно буде відмовитись від усіх, що є зараз в Україні, пільг. А їхня кількість чимала, і кількість людей, що ними користується теж вражає. Лише по Кіровоградській області налічується 290 тис. осіб, які користуються певними видами пільг. І студентів такий розвиток подій також зачепить безпосередньо. Прикметно, що вони й самі це розуміють. Так, лідер громадського руху Кіровоградського державного технічного університету Андрій Табачук відзначив, що після підписання Угоди про Асоціацію з ЄС пільговий студентський квиток ризикує перетворитися лише на пропуск у бібліотеку вишу, стипендій як-таких не буде, тому що в державних європейських вузах вона взагалі не виплачується. Тому питання: чи готова українська громада вже зараз одномоментно заплатити таку ціну за європейський вибір - звучало рефреном протягом усієї зустрічі. З цього приводу позиція голови ОДА однозначна, і він її неодноразово повторив: Не так страшно, коли кілька десятків незгодних із державною політикою вийшли на центральну площу Кіровограда зараз, куди більш страшніше буде, коли на цю ж площу вийдуть тисячі людей, які втратять пенсії, зарплати чи робочі місця".
Таким чином своєї черги для обговорення дочекалася і тема "євромайдану". Все той же Андрій Табачук переконаний, що студенти у переважній більшості плутають поняття Асоціації із повноцінним вступом в ЄС, тому й виходять на площі. А тому питання Асоціації з ЄС потребує широкого обговорення і висвітлення, аби населення розуміло її суть, і усі підводні камені, що можуть чекати на Україну. За таких умов, коли Україна, умовно кажучи, опинилася між двох вогнів – прозвучало й інше питання – де Україні шукати партнерів для подальшого економічного розвитку – його задав студент Кіровоградської льотної академії Національного авіаційного університету Владислав Боровньов.
Андрій Ніколаєнко пояснив, що за багатьма напрямками ані Росії , ані Європі не потрібно, щоб в Україні розвивалися певні галузі, позаяк підприємства відповідного спрямування у них є власні. Це зокрема стосується і авіаційної галузі чи освоєння космосу. За перспективних партнерів для України в економічному плані Андрій Ніколаєнко, перш за все, виділив Корею і Китай, також він назвав Індію і навіть Іран. Загалом розмова видалася насиченою і тривалою, майже 2 години. Найбільш активними були студенти КНТУ, цікавилися наслідками підписання Угоди про Асоціацію для українських підприємств студенти Кіровоградського інституту регіонального управління та економіки, розмірковували учасники зустрічі – а це студенти КДПУ ім. В.Винниченка, інституту комерції, Соціально-педагогічного інституту «Педагогічна академія», комерційного технікуму, будівельного коледжу, і над дражливим газовим питанням.
Комментарии
Что мне даст регистрация?