Археологи викопують із землі історію, яку закопали політики
Цією цитатою Г.Лауба хочеться почати матеріал про експозицію до відзначення Дня археолога, яку було розгорнуто минулого тижня у відділі Кіровоградського обласного художнього музею - картинній галереї Петра Оссовського «Світ і Вітчизна».


Ще однією характерною архітектурною пам’яткою степового краю є кам’яні баби - монументальні кам'яні скульптури, які з'явилися на території сучасної України більше 6 тис. років тому. Кам'яні статуї або баби поширені в степовій смузі Європи. Переважно всі зображення скіфів передають бородатих чоловіків. На стелоподібних корпусах скіфських статуй зазвичай зображені три-чотири предмети: ріг, сагайдак, кинджал-меч. Ріг поміщений в правій руці на рівні грудей, сагайдак - на лівій стороні, кинджал або меч - в лівій руці на рівні поясу. Саме темі кам’яних статуй присвячена робота «Вартові кам’яної могили» (2008) художника – земляка, члена Національної спілки художників України Степана Іларіоновича Письменного (1923-2010).

У 1966 році приїхавши до нашого міста працювала в Кіровоградському краєзнавчому музеї завідувачем відділу археології, а потім - відділу історії дорадянського періоду. Сама формувала археологічну експозицію, самостійно шукаючи нові матеріали. Завдяки Н. М. Бокій почалися системні розкопки археологічних пам'яток у Кіровоградській області. В серпні 1978 року, коли в Кіровоградському державному педагогічному інституті було відновлено історичний факультет, Н. М. Бокій запросили читати навчальні курси - «Археологія» та «Історія стародавнього світу».
У науковому доробку Н. М. Бокій - понад 70 публікацій. Її статті публікувались у регіональних, загальнодержавних та зарубіжних наукових виданнях. Досліджувалося широке коло питань, пов'язаних із заселенням, історією та культурою Кіровоградщини. Особливу увагу приділяла вивченню історії Скіфії та проблемі скіфської археології. Багато пам'яток було розвідано й обстежено разом із визначним краєзнавцем В'ячеславом Євгеновичем Шкодою. Багато уваги приділяла популяризації знань з історії та краєзнавства серед населення Кіровоградщини. Читала лекції на підприємствах та в організаціях, публікувала матеріали з історії краю у пресі, виступала на радіо й телебаченні. У 2003 році Нінель Михайлівна була нагороджена Почесною грамотою Кабінету Міністрів України. У 1999 році вона стала лауреатом Кіровоградської обласної краєзнавчої премії імені Володимира Ястрєбова. У червні 2011 року у Кіровоградському державному педагогічному університеті імені Володимира Винниченка відкрито Археологічний музей імені Нінель Бокій.
автор - Тетяна Костенко, науковий співробітник відділу Кіровоградського обласного художнього музею картинної галереї Петра Оссовського «Світ і Вітчизна»
Комментарии
Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!Что мне даст регистрация?