Вишиване диво «кримської полтавки»

21.08.14, 12:30

фото - ukrinform
фото - ukrinform
Народилась Віра Сергіївна 25 квітня 1911 року у м. Лубни Полтавської області. Мати її — художник-графік, батько — залізничник. Змалечку Віра захоплювалася і малюванням, і грою на фортепіано, і хореографією, та з роками все більше місця в її душі почала займати вишивка. Перший рушник дівчинка вишила для «дяді Володі», так вона називала свого родича — письменника Володимира Короленка, який товаришував iз батьками Віри. Після того вишитого рушника батьки подарували донечці гарний український костюмчик, і їй закортіло самій вишити на ньому візерунки. Після закінчення гімназії Віра працювала в Лубенській артілі вишивальниць, де отримала поважний професійний гарт. Там же дівчина почала творчо переосмислювати народні візерунки, компонувати з традиційних елементів авторські роботи. Їх одразу ж почали вирізняти на виставках, у яких молода майстриня брала участь.

Майже 60 років Віра Сергіївна прожила в Криму і всі ці роки намагалася розвивати тут українське декоративно-ужиткове мистецтво, як вона писала, «на прикладі моєї рідної Полтавщини, де міцні традиції народної творчості». А себе майстриня називала «кримськоюполтавкою». Роїк В.С. оволоділа понад 300 видами вишивальної техніки, серед яких перевагу надавала рідним полтавським рушниковим швам. На її творчих полотнах розквітають фантастичні квіти і чарівні візерунки, червоні півники й сонце та святкові весільні мотиви. Віра Сергіївна вважала визначальним колір і малюнок. Що було на душі — таку нитку й брала. Вона вишивала хрестиком, полтавською гладдю, рушниковими швами, найрізноманітнішими мережками.

Віра Сергіївна Роїк – заслужений майстер народної творчості України, заслужений художник Автономної Республіки Крим, член Спілки художників СРСР, член Національної спілки художників України, Національної спілки майстрів народного мистецтва України народилась Вона - почесний член Товариства вчених Криму й Товариства «Просвіта» ім. Т.Г. Шевченка, почесний член м. Кобеляки, лауреат Асоціації національних товариств і общин народів Криму та Республіканського фонду культури, лауреат Державної премії Автономної Республіки Крим, лауреат премії ім. В.Г. Короленка, кавалер ордена Княгині Ольги ІІІ ступеня (2001 р.), міжнародного ордена Миколи Чудотворця «За примноження добра на землі» І ступеня (2003 р.). За видатні заслуги у 2002 році їй призначено стипендію Президента України. Художниця нагороджена золотими медалями ювілейних республіканських виставок 1967-1972рр., медалями «За доблесну працю», «Богдан Хмельницький» та «Будівничий України», почесним знаком ІІ Міжнародного фестивалю мистецтв у Гереджи Ізмір (Туреччина), багатьма дипломами, почесними грамотами, подяками та іншими відзнаками.

У понад семистах виданнях виходили матеріали про знамениту кримську вишивальницю, яка написала чудову книгу «Мелодії на полотні. Спогади. Вишивки. Відгук». Ім’я Віри Роїк згадується в 360 довідниках, каталогах, альбомах, словниках, виданих 11-ма мовами. Нині десятки робіт майстрині зберігаються у майже сорока музеях України, зарубіжжя та в приватних зібраннях в Україні й за кордоном

В квітні 2006 року з нагоди ювілею запроваджена Міжнародна премія ім. В. Роїк, яку Вірі Сергіївні було присуджено рішенням президії фонду міжнародних премій за значний вклад в примноження національних досягнень і традицій української вишивки з врученням золотої медалі №1 і диплому. А також Віра Сергіївна була нагороджена орденом «Святої Варвари великомучениці».

Її рушники представлені у 36 музеях і галереях України та світу. У Криму нею створено школу української народної вишивки, музей народних умільців і салон живопису самодіяльних художників. Мала Віра Сергіївна і своїх учениць. Серед них – внучка Аліна Роїк та правнучка Юлія Абрамова.

В основу творчості В. Роїк покладено геометричний орнамент із застосуванням найрізноманітніших технік вишивки: «хрестика», «затяганки», «троянки», «ляхівки», «занизування», «гречки», «стовпчика». Тематика її робіт різноманітна, так само як і їх прикладне значення. Сюжети для своїх творів В.С. Роїк брала із навколишньої дійсності, з життя. Для вишивок майстрині притаманний лаконізм у кольорі, чіткість малюнка, строгість у виборі матеріалу, емоційна виразність, бездоганна техніка виконання.

3 жовтня 2010 року Віра Сергіївна пішла з життя, але залишила величезний творчий спадок. який становить більше ніж тисячу оригінальних робіт, понад триста з яких вона виконала за власними орнаментами.

Віра Роїк організувала понад 150 персональних виставок своїх творів «Український рушничок» в усіх обласних центрах України й у Росії, Німеччині, Болгарії, Польщі, Туреччині, також брала участь у 287 загальних художніх виставках у СРСР, Україні й за кордоном, зокрема в Бельгії, Франції, Угорщині, Італії, Монголії, США, Хорватії. Рушники Віри Роїк стали її долею.

У стінах Кіровоградського обласного художнього музею персональна виставка Віри Сергіївни відкривається вже вдруге, а перша її виставка була відкрита в музеї у 2006 році під назвою «Український рушничок». Відкриття відбулося за участю Віри Сергіївни її внучки Аліни Роїк та правнучки Юлії Абрамової. Сьогоднішня експозиція - це подорожуюча виставка, яка відбувається за ініціативи сина Віри Сергіївни Вадима Михайловича Роїка та представляє не лише мистецтво самої майстрині, а й творчість її учнів. До Кіровограду виставка приїхала з Вінниці, згодом помандрує на Полтавщину.

Завдяки відкриттю даної виставки шанувальники таланту Віри Сергіївни матимуть можливістьдоторкнутися до її творчості, помилуватися унікальними вишивками.

Життя і творчість Віри Сергіївни Роїк – це яскравий приклад служіння своєму народові, подвижництву і відданості своїй національній культурі.

Тетяна Костенко, науковий співробітник відділу Кіровоградського обласного художнього музею картинної галереї Петра Оссовського «Світ і Вітчизна».




  • фото - ukrinform

Комментарии

Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!
Напишите ваш комментарий
Комментарий:

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ

Валентина .«Мама весь час очікувала, що чорний «воронок» приїде і…
Скільки таких історій досі залишаються у сімейних колах!!! Іх необхідно оприлюднювати і писати- писати. Аби не…
Людмила .​НАТО й Україна: співдружність заради миру й безпеки: долаємо…
Вона ж наша зірочка! Олю, завжди рада)
Людмила .Що ви знаєте про НАТО? Вікторина на знання історії Альянсу…
Приємно, що стільки вірних відповідей!