Вишиване диво «кримської полтавки»
У понад семистах виданнях виходили матеріали про знамениту кримську вишивальницю, яка написала чудову книгу «Мелодії на полотні. Спогади. Вишивки. Відгук». Ім’я Віри Роїк згадується в 360 довідниках, каталогах, альбомах, словниках, виданих 11-ма мовами. Нині десятки робіт майстрині зберігаються у майже сорока музеях України, зарубіжжя та в приватних зібраннях в Україні й за кордоном
В квітні 2006 року з нагоди ювілею запроваджена Міжнародна премія ім. В. Роїк, яку Вірі Сергіївні було присуджено рішенням президії фонду міжнародних премій за значний вклад в примноження національних досягнень і традицій української вишивки з врученням золотої медалі №1 і диплому. А також Віра Сергіївна була нагороджена орденом «Святої Варвари великомучениці».Її рушники представлені у 36 музеях і галереях України та світу. У Криму нею створено школу української народної вишивки, музей народних умільців і салон живопису самодіяльних художників. Мала Віра Сергіївна і своїх учениць. Серед них – внучка Аліна Роїк та правнучка Юлія Абрамова.
В основу творчості В. Роїк покладено геометричний орнамент із застосуванням найрізноманітніших технік вишивки: «хрестика», «затяганки», «троянки», «ляхівки», «занизування», «гречки», «стовпчика». Тематика її робіт різноманітна, так само як і їх прикладне значення. Сюжети для своїх творів В.С. Роїк брала із навколишньої дійсності, з життя. Для вишивок майстрині притаманний лаконізм у кольорі, чіткість малюнка, строгість у виборі матеріалу, емоційна виразність, бездоганна техніка виконання.3 жовтня 2010 року Віра Сергіївна пішла з життя, але залишила величезний творчий спадок. який становить більше ніж тисячу оригінальних робіт, понад триста з яких вона виконала за власними орнаментами.
Віра Роїк організувала понад 150 персональних виставок своїх творів «Український рушничок» в усіх обласних центрах України й у Росії, Німеччині, Болгарії, Польщі, Туреччині, також брала участь у 287 загальних художніх виставках у СРСР, Україні й за кордоном, зокрема в Бельгії, Франції, Угорщині, Італії, Монголії, США, Хорватії. Рушники Віри Роїк стали її долею.У стінах Кіровоградського обласного художнього музею персональна виставка Віри Сергіївни відкривається вже вдруге, а перша її виставка була відкрита в музеї у 2006 році під назвою «Український рушничок». Відкриття відбулося за участю Віри Сергіївни її внучки Аліни Роїк та правнучки Юлії Абрамової. Сьогоднішня експозиція - це подорожуюча виставка, яка відбувається за ініціативи сина Віри Сергіївни Вадима Михайловича Роїка та представляє не лише мистецтво самої майстрині, а й творчість її учнів. До Кіровограду виставка приїхала з Вінниці, згодом помандрує на Полтавщину.
Завдяки відкриттю даної виставки шанувальники таланту Віри Сергіївни матимуть можливістьдоторкнутися до її творчості, помилуватися унікальними вишивками.Життя і творчість Віри Сергіївни Роїк – це яскравий приклад служіння своєму народові, подвижництву і відданості своїй національній культурі.
Тетяна Костенко, науковий співробітник відділу Кіровоградського обласного художнього музею картинної галереї Петра Оссовського «Світ і Вітчизна».
Комментарии
Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!Что мне даст регистрация?