Чинники розвитку національної економіки
Розвиток – це рух, який призводить не лише до кількісних змін, а й породжує нову якість. За характером та швидкістю змін розрізняють два протилежних різновиди розвитку – еволюція і революція.
Еволюція – вид розвитку з поступовим характером змін.
Революція – стрімкий вид розвитку із раптовим переходом у нову якість.
За направленістю виділяють два напрями процесів розвитку – прогресивний та регресивний.
Прогрес – це рух об’єкта, що розвивається, уперед, по висхідній траєкторії, від нижчого до вищого, від гіршого до кращого, від менш досконалого до більш досконалого.
Регрес – рух об’єкта назад, по низхідній траєкторії, від вищого до нижчого, від кращого до гіршого, його деградація.
Одним із визначальних показників розвитку національної економіки є економічне зростання. Економічне зростання – це збільшення реального ВВП на душу населення, тобто зростання обсягів національного виробництва. Розрізняють три типи економічного зростання:
-екстенсивний, що здійснюється за рахунок кількісного нарощування виробничих ресурсів за умови їх якісної незмінності;
- інтенсивний, пов’язаний з якісним удосконаленням факторів виробництва та підвищенням виробничої продуктивності. Інтенсивний тип економічного зростання – це зростання обсягів виробництва і національного доходу передусім на основі підвищення технічного рівня, удосконалення організації виробництва та управління, найбільш повного й ефективного використання матеріальних, природних, трудових і фінансових ресурсів;
-змішаний, поєднує риси двох попередніх типів, відбувається внаслідок діалектичного переходу переростання кількості в якість.
Економічне зростання, що полягає у збільшенні обсягів виробництва, супроводжується зростанням обсягів зайнятості та, водночас, зростанням рівня цін. Останнє при цьому є помірним і викликається підвищенням рівня платоспроможності зайнятих робітників та здатністю економіки забезпечувати соціальні виплати безробітним. Зростання зайнятості спостерігається у випадку домінування як інтенсивних, так і екстенсивних чинників, що зумовлюється потребою розвитку відповідної інфраструктури, в першу чергу ринку праці.
Економічний розвиток – це не лише збільшення обсягів існуючого виробництва, а й розробка та впровадження принципово нових товарів на основі нових технологій, перехід на нову стадію розвитку.
Чинники економічного зростання у відповідності до його типу поділяються на інтенсивні та екстенсивні.
До екстенсивних факторів відносять:
-збільшення обсягу працівників (незважаючи на свій екстенсивний характер, цей фактор спроможний поліпшувати соціальний стан суспільства);
-збільшення обсягу основного і оборотного капіталу;
-збільшення грошових витрат, отриманих кредитів, зовнішніх та внутрішніх інвестицій;
-розширення виробничих площ;
-збільшення обсягу задіяних засобів виробництва.
До інтенсивних факторів відносять:
-підвищення продуктивності праці;
-зростання професійно-кваліфікаційного рівня працівників;
-науково-технічний прогрес;
-режим економії, енергозберігаючі технології, утилізація;
-удосконалення організації праці, технологічних процесів, управління виробництвом;
-урахування суб’єктивного чинника виробництва, у тому числі, „розведення” у часі та просторі психологічно несумісних працівників.
Використана література:
1. Яковенко Р. В. Національна економіка : навч. посіб. / Роман Яковенко. – Кіровоград : „Пік”, 2009. – 548 с. : іл.
2. Яковенко Р. В. Національна економіка : навч. посіб. / Роман Яковенко. – [2-ге вид., випр.]. – Кіровоград : „КОД”, 2010. – 548 с. : іл.
3. Яковенко Р. В. Тлумачний англо-український словник економічних термінів з елементами теорії та проблематики. Дидактичний довідник / Роман Яковенко. – [Вид. 2–ге, випр.]. – Кіровоград : видавець Лисенко В.Ф., 2015. – 130 с.
4. Яковенко Р. В. Основи теорії економікидля технічних спеціальностей :навч. посіб / Роман Яковенко. – Кіровоград : „Поліграф-Сервіс”, 2009. – 120 с. : іл.
5. Яковенко Р. В. Державне регулювання економіки : конспект лекцій / Роман Яковенко. – Кіровоград : КНТУ, 2012. – 40 с. : іл.
Р. В. ЯКОВЕНКО, к.е.н., доцент
Комментарии
Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!Что мне даст регистрация?