Економіка національної ідеї (частина 2)
Осмислення національної економіки загалом потребує оцінки поведінки і рішень окремих економічних агентів. Наприклад, для виявлення чинників, які визначають сукупне (національне) споживання, необхідно проаналізувати рішення сім’ї про те, скільки доцільно витратити в певний час, а скільки відкласти на майбутнє. Для виявлення чинників, які визначають загальний обсяг капітальних вкладень (інвестицій), необхідна інформація про рішення фірм щодо створення нових потужностей. Для виявлення чинників, які визначають обсяг обігового капіталу, слід знати поточні потреби фірм щодо обсягів виробництва продукції тощо. Оскільки макроекономічні показники є просто сумою змінних, які утворюються внаслідок рішень суб’єктів споживання і виробництва, то й основи макроекономіки закладаються вже на мікрорівні.
Головним носієм продуктивної сили та економічного мислення є людина. Вона створює засоби виробництва, технології, підвищує свій кваліфікаційний рівень і формує „механізм моделі” національної економічної системи, розміщує її продуктивні сили, створює систему управління і регулювання, фінансів, розподілу продукту і споживання. Кожний рівень організації економічної системи потребує відповідного рівня економічного мислення:
– національний макроекономічний рівень управління і регулювання – вимагає від його суб’єктів глибокого знання макроекономічної теорії, суспільних і політичних процесів, правових основ функціонування внутрішніх національних і міжнаціональних економічних та політичних відносин, уміння аналізувати національно-економічні та суспільні процеси, приймати правильні рішення для захисту національних інтересів;
– регіональний рівень управління і регулювання – вимагає від його суб’єктів глибокого знання теорії і практики управління територіальними економічними системами (області, району, населеного пункту), володіння методами забезпечення збалансованості територіального виробництва, створення робочих місць і підвищення зайнятості в регіоні, залучення капітальних вкладень, вирішення інтересів регіону та соціальних питань і екології.
– мікроекономічний рівень управління і регулювання (рівень підприємства) – вимагає від його суб’єктів глибокого знання теорії мікроекономіки, кредитування, страхування, менеджменту, маркетингу, ефективного використання праці зайнятих, основного й оборотного капіталів, робочого часу та часу виробництва з метою забезпечення прибутковості їх діяльності.
Спільним для суб’єктів кожного рівня управління і регулювання є вирішення інтересів держави, регіону, конкретного виробника.
Цими інтересами є:
– для держави – надходження до бюджету держави і його розподіл (Гд);
– для регіону – надходження до бюджету регіону і його розподіл (Гр);
– для виробника – надходження до його бюджету від його прибутку (Гд) (для робітника – його заробітна плата, для власника капіталу – приріст капіталу та ін.) та його розподіл для відтворення праці зайнятих і утримання їх сімей, для оновлення основного капіталу, продукції, підвищення професійної кваліфікації зайнятих тощо.
Керівникам державного та регіонального рівнів управління і регулювання повинні бути притаманні такі якості:
– національний патріотизм і загальнолюдський гуманізм. На їх відповідальності інтереси держави і регіонів, загальний стан економіки та соціальної сфери, долі працюючих і непрацюючих, авторитет країни та відомств, якими вони керують;
– професіоналізм і діловитість. Керівникам належать функції прийняття рішень щодо вибору пріоритетів, ресурсів та засобів забезпечення стабільних темпів економічного зростання, оптимізації пропорцій розміщення продуктивних сил і вирівнювання економічних рівнів розвитку регіонів;
– чесність і справедливість. Обов’язок керівників полягає в збереженні, примноженні та раціональному використанні державного, регіонального бюджетів, недопущенні привласнення державних і регіональних коштів, невиплати заробітної плати, пенсій, стипендій, створенні матеріальної та фінансової бази соціального захисту тих, хто цього потребує.
Використана література:
1. Яковенко Р. В. Національна економіка : навч. посіб. / Роман Яковенко. – Кіровоград : „Пік”, 2009. – 548 с. : іл.
2. Яковенко Р. В. Національна економіка : навч. посіб. / Роман Яковенко. – [2-ге вид., випр.]. – Кіровоград : „КОД”, 2010. – 548 с. : іл.
3. Яковенко Р. В. Тлумачний англо-український словник економічних термінів з елементами теорії та проблематики. Дидактичний довідник / Роман Яковенко. – [Вид. 2–ге, випр.]. – Кіровоград : видавець Лисенко В.Ф., 2015. – 130 с.
4. Яковенко Р. В. Основи теорії економікидля технічних спеціальностей :навч. посіб / Роман Яковенко. – Кіровоград : „Поліграф-Сервіс”, 2009. – 120 с. : іл.
5. Яковенко Р. В. Державне регулювання економіки : конспект лекцій / Роман Яковенко. – Кіровоград : КНТУ, 2012. – 40 с. : іл.
6. Заблоцький Б. Ф. Перехідна економіка : посіб. / Заблоцький Б. Ф. – К. : ВЦ „Академія”, 2004. – 512 с. (Альма-матер).
7. Заблоцький Б. Ф. Розміщення продуктивних сил України : Національна макроекономіка : посіб. / Заблоцький Б. Ф. – К. : Академвидав, 2003. – 368 с. (Альма-матер).
8. Яковенко Р. В. Національна ідея в економічному вимірі [Електронний ресурс] / Р. В. Яковенко. – Режим доступу : https://surmasite.wordpress.com/2018/03/12/національна-ідея-в-економічному-вимі/. – Назва з титул. екрану.
Комментарии
Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!Что мне даст регистрация?