Дослідження історії двох сіл Кіровоградщини презентували у бібліотеці Чижевського
Презентація книги історика Бориса Шевченка
«Ерделівка і Копанки. Нариси з історії від найдавніших часів до сучасності»
була темою краєзнавчих студій, які відбулися сьогодні, 15 квітня, у головній
книгозбірні області.
Як зазначив автор книги, писати історію будь-якого населеного пункту непросто, особливо, якщо немає досліджень інших істориків та краєзнавців. Саме так сталося з Ерделівкою та Копанками. Тривалий час дізнатися про минуле цих сіл можна були лише з короткої довідки, опублікованої у дослідженні «Історія міст і сіл Української РСР: Кіровоградська область» за 1972 рік. Згодом до неї додалися ще декілька публікацій спогадів – своєрідного симбіозу реальних та вигаданих подій і фактів. Так, жителі Ерделівки розповідали, що заснував село не поміщик Ерделі, а козаки, які тут оселилися після ліквідації Запорізької Січі.
У народній версії виникнення Копанок фігурують чумаки, які буцімто зупинялися у тогочасному хуторі Палеологово, щоб перепочити. А потім його перейменували через те, що мандрівники напували своїх тварин водою з тамтешніх копанок. Насправді це два різні населені пункти, які наприкінці ХІХ століття заснував секунд-майор Костянтин Палалов. Причому назва Копанки спочатку закріпилося за балкою, у якій село розташоване, і саме балка Копанковата першою з’являється на картах у середині XVIII століття за кілька десятків років до заснування поселення. Таке походження дозволило селу зберегти свою історичну назву.
Як жили наші земляки після селянської реформи 1861 року, якими були їхні відносини з поміщиками Ерделі, як селяни зустріли лютневу революцію 1917 року, як більшовики ліквідували повстанський рух на Єлисаветградщині та впроваджували колективізацію, як жилося під час нацистської окупації та у період відновлення радянської влад – про все це можна дізнатися з книги Бориса Шевченка.
Як зазначив архівіст на презентації, кожне село цікаве в історичному розрізі, кожне має свої унікальні особливості і в той же час типові ознаки для багатьох сіл за радянські часи: «Ерделівка і Копанки для мене були цікаві ще в тому плані, що я доторкнувся до історії потужного роду Ерделі, який пустив глибоке коріння на території нашого краю, Центральної та Південної України. В нас радянська влада сформувала дуже викривлене уявлення про поміщиків. Якими були Ерделі – будь ласка, в книжці про це розповідається».
Книгу Бориса Шевченка «Ерделівка і Копанки. Нариси з історії від найдавніших часів до сучасності» запитуйте у фондах головної книгозбірні області.
авторка - Лариса
Семенова, відділ соціокультурної діяльності ОУНБ ім. Д. Чижевського
Комментарии
Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!Что мне даст регистрация?