Діалог влади і журналістів: повоєнне відновлення України
У вівторок, 10 грудня, в онлайн форматі відбувся діалог журналістів з головою Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільницею партії «Слуга Народу» Оленою Шуляк. Майже 100 представників регіональних медіа мали можливість не лише озвучити різноманітні питання та отримати на них відповідь, а й висловити власну думку та поділитися конкретними проблемами своєї області. Журналістів цікавило все - від повоєнного відновлення, роботи програм єВідновлення та єОселя до діяльності політичної сили «Слуга Народу».
Зустріч розпочала Олена Шуляк:
«Розкажу, чим ми жили в 2024-му році. На сьогодні в держави не так багато програм підтримки громадян. Я впевнена, що у всіх українців є три великих бажання - найшвидша перемога, друге - мати
роботу з гідною оплатою праці або такі умови, щоб розвивати свій власний бізнес, ну, і третє, звичайно, мати свою власну домівку. Що стосується величезної державної програми «єВідновлення», на яку ми розраховували, то, на початку 2024-го року ставили собі за мету, щоб ця програма торкнулася, як мінімум одного мільйона наших громадян, а це, як мінімум, 300 тисяч сімей.
Станом на сьогодні маємо перші підсумки - трохи більше, ніж 90 тисяч сімей скористались цією програмою. Держава, разом з партнерами, витратила 17,3 млрд грн на реалізацію двох етапів – «Пошкоджене житло» і «Зруйноване житло». Ми вважаємо, що це досить непогані цифри, але вони могли би бути набагато більшими.
Величезна подяка партнерам - з нами працював і Світовий банк, і Банк розвитку Ради Європи. До речі, Банк розвитку Ради Європи підтвердив наміри працювати з нами і в наступному році».
Олена Шуляк також зазначила, що основна потреба людей, які є внутрішньо переміщеними особами і мають зруйноване житло на тимчасово окупованих територіях, сьогодні, на жаль, не вирішена.
«Ми раніше планували з Міністерством відновлення цей етап компенсації, але зараз вже грудень і ми бачимо, наскільки мало цих коштів. Тож, будемо сподіватися, що в 2025-му році цей, третій етап, надзвичайно важлиивий, не залишиться без уваги держави, - додала пані Олена. - Нам уряд, до парламенту держави, подавав державний бюджет на наступинй рік. На програму «єВідновлення» там не було пердбачено взагалі ніяких гршей. Тож, ми, разом з колегами та партнерами провели десятки зустрічей і засідань різних комітетів, щоб ця прогарма мала належне фінансування. Бюджет ухвалили з фінансуванням у розмірі 4 мільярди гривень. Це невелика сума для такої програми, бо треба, як мінімум, 10-12 мільярдів на рік. Це така, ну дуже робоча спроможність програми допомагати укрїнцям, але для нас важливо хоча б з чогось розпочинати. Будемо сподіватися, що «єВідновлення» залишать, як одну з основних програм, що підтримує людей».
Не менш важливою, на думку Олени Шуляк, є і всі програми комплексного відновлення регіонів. Їх сьогодні допомогають розробляти донори.
«За це їм величезна подяка, бо якісне планування - основа спроможності кожної громади», - зазначила депутатка.
Окрім цього, пані Олена згадала і про програму «єОселя». На сьогодні державою видано 15 тисяч кредитів на суму більше, ніж 23,5 млрд грн. На 2025-ий рік на цю програму заплановано витратити 9,4 млрд грн.
Олена Шуляк розповіла, що Верховна Рада та уряд напрацьовують законодавчу рамку для формування нової житлової політики, щоб розв’язати проблему квартирних черг та сформувати резервний фонд житла.
«Ми хочемо ліквідувати застарілий Житловий кодекс, який в Україні приймався ще в 1983 році, та розробити абсолютно нову законодавчу рамку, запровадити нові правила у формуванні житлової політики», – сказала Шуляк.
Вона додала, що така реформа є одним зі структурних маяків для отримання фінансування за програмою Ukraine Facility. Україна взяла на себе зобов’язання ухвалити новий Закон про основні засади житлової політики до кінця 2025 року.
«Наразі застаріле житлове законодавство не працює: сьогодні у нас квартирна черга складає понад 600 тис. осіб і вона не зменшується. А в місцевої влади немає соціального житлового фонду, щоб у разі потреби тимчасово розмістити навіть кілька десятків сімей», – констатувала голова профільного парламентського комітету.
За словами Шуляк, нове законодавство стосуватиметься соціального житла, оренди, змін до Податкового кодексу та цифровізації. Зокрема йдеться про створення великої цифрової системи в житловій сфері, яка допоможе підібрати найоптимальнішу програму державної підтримки та розв’язати житлову проблему в кожному окремому випадку.
«Ми вважаємо, що житлова реформа є дуже важливою з погляду збереження нашого людського капіталу, забезпечення людей гідними житловими умовами. Тому спільно будемо намагатися робити все можливе, щоб це відбулося», – підсумувала Шуляк.
Одне з питань, яке цікавило журналістів, зниження мобілізаційного віку в Україні з 25 до 18 років. Ця тема обговорюється, з огляду на заяви та рекомендації американських партнерів. На це Олена Шуляк відповіла:
«Президент Володимир Зеленський відкоментував недоцільність такого рішення. Я не думаю, що Верховна Рада буде ухвалювати відповідне рішення. Багато уваги приділяється цьому питанню в засобах масової інформації і в телеграм каналах, але, мені здається, що непотрібно хвилюватися батькам 18-річних дітей. Поки що, це точно не те рішення, яке буде ухвалюватись парламентом і буде погоджуватись військово політичним керівництов країни».
А наприкінці зустрічі Олена Шуляк зазнчила:
«Багато питань, очікувано, з окупованих та прифронтових територій. Наших людей до болю тривожать питання щодо підтримки держави ВПО, а також компенсацій за знищене та зруйноване житло. Все це підтверджує думку, що власний дім — не просто бажання, а необхідність. Тому нам з урядом слід активніше шукати можливості для реалізації наступного етапу програми єВідновлення, щоб забезпечити компенсації для жителів таких територій. Дякую всім учасникам за відкритий і змістовний діалог. Уміння слухати й обговорювати гострі питання – це основа якісної комунікації між владою та ЗМІ. Формат Q&A підтвердив свою ефективність, і я бачу, наскільки він потрібний. Будемо організовувати й надалі».
текст - Ася Цуркан, сайт «Кіровоград24»
Комментарии
Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!Что мне даст регистрация?