Жива вода: Сім цілющих джерел Кіровоградщини
Свого часу у журналі "Кіровоградський форум", а потім і у газеті "СІТІ" виходила серія статей про цікаві туристичні маршрути нашого міста та області. Автор статей поділилася із сайтом "Тусовка" матеріалами про цілющі джерела Кіровоградщини.
Віра у цілющі властивості води завжди жила у серцях людей. І навіть науковці стверджують, що вода має незвичайні властивості: може бути «живою» і «мертвою», насиченою негативною чи позитивною інформацією. У природі немає загадковішої речовини, ніж вода. Фактично, вона не підпорядковується жодним законам фізики: при охолодженні нижче +4°С вода не стискується, а розширюється; у твердому стані вода не важча, як усі інші тіла, а легша; жодні інші гази, крім кисню і водню, не утворюють рідини у результаті змішування. Тож чи справді вода є простою? Які можливості вона несе у собі і як впливає на людину? Над цією загадкою вчені б’ються не одне століття. Тим часом люди знаходять джерела, воду в яких називають цілющою і навіть святою.
Так «жива» вода справді пришвидшує загоєння ран, стимулює біохімічні процеси у людському організмі та обмін речовин. Тож, казкова історія про живу і мертву воду цілком може бути не такою уже й казковою. Поки що офіційна медицина не визнає, що вода може оздоровити людину, омолодити її та забезпечити довголіття, але існування санаторіїв та інших лікувальних закладів, у тому числі на території Кіровоградщини, підтверджує цілющість води. Тож, в окремих криницях, джерелах та водоймах нашої області вода справді особливі якості. Саме тому ми розповімо про кілька місцин, в яких б’ють джерела, воду з яких місцеві мешканці називають життєдайною.
Велика була сила віри та молитви Даниїла, тож люди, знаючи це, часто зверталися до нього за допомогою у своїх потребах. Оскільки жителі Великої Балки здавна зазнавали труднощів із питною водою, то саме з цією проблемою вони звернулися до Даниїла. Три дні, стоячи на камені, він приносив молитву до Бога, після чого, на радість усіх, забило із землі джерело цілющої води. Багато людей, вживаючи цю воду, отримували полегшення або зцілення від недуг, що їх мучили. І зараз отримують, п’ючи джерельну воду та приймаючи ванни у влаштованій поруч із каплицею купальні.
Як доїхати? Їдучи по вулиці Полтавській, що у Кіровограді, зі сторони центру, потрібно повернути праворуч відразу після АЗС компанії «Shell». Вниз веде досить погана дорога, тож скоріше за все вам доведеться спускатися до джерела і купальні пішки. Якщо ви їдете по вулиці Полтавській зі сторони аеропорту, від в’їзду у місто, то повертати до джерела слід ліворуч – перед АЗС.
Скільки років криниці ніхто не знає, але люди кажуть, що більше двохсот. Розповідають, що колись у селі жив хлопчик Іван, який випасав худобу. Йому явилася Матір Божа і напилася води із кришталевого джерела, котре било з-під землі. Тож хлопчик облагородив джерело та обклав його камінням. За часів радянської влади голова колгоспу засипав джерело гноєм, але через деякий час у нього почала втрачати зір донька. Лікарі не могли допомогти, та чоловікові приснився сон, в якому Матір Божа наказала, аби дівчина промила очі водою із занедбаного джерела. Чоловік розчистив джерело, дитина зцілилася, а криниця і досі дарує воду всім, хто до неї приходить. На Водохреща та Трійцю місцеві священики святять там воду, а звідусіль до криниці приїжджають люди з надією на одужання. Приїжджайте і ви!
Як доїхати? Дістатися у Гайворон можна із обласного центру автобусом (відстань із Кіровограду – 226 кілометрів), а із райцентру до села Котовка – біля десяти кілометрів (треба переїхати через Південний Буг та село Солгутове).
Очерет тут досягає понад два метри заввишки, ростуть і м'ята водяна та довголиста, і герань болотна, і вербозілля. Збереження болотного масиву важливе і для поповнення запасів води у джерелі, і для охорони досить рідкісної для Кіровоградщини болотної рослинності.
Як доїхати? Дістатися до Ульяновки можна із обласного центру автобусом (відстань із Кіровограду – 193 кілометри), а далі до села Кам’яна Криниця можна дістатися через село Мечиславка – це буде біля п’ятнадцяти кілометрів.
Відтоді, упродовж багатьох років криниця напувала своїми чистими водами всіх проїжджих-прохожих. З часом гранітну брилу упорядкували, встановили у ніші відполіровану плиту і зробили напис: «Нап’ємося водиці із Козацької криниці». У 1989 році доктор географічних наук Олексій Шевченко довів, що ця місцевість є географічним центром України, тож рішенням ради у 1991 році було виготовлено гранітний пам'ятний знак і встановлено його на околиці Добровеличківки.
Як доїхати? Дістатися у Добровеличківку можна із обласного центру автобусом (відстань із Кіровограду – 103 кілометри), а із райцентру повернути на село Новоодеса (біля десяти кілометрів) чи поїхати далі, на Липняжку (це біля 11 кілометрів), а потім вже повернути на село Трояни (орієнтовно 12 кілометрів).
Як доїхати? Потягом – до станції Олександрія, із залізничного вокзалу – маршрутним таксі «БАМ-Протопопівка», «ТИНДА-Протопопівка», або міжміським транспортом до автовокзалу – станція «Олександрія», із автовокзалу – тими ж самими маршрутними таксі.
Як доїхати? Дістатися до села Синьки можна із Ульяновки, що розташована від Кіровограду на відстані у 193 кілометри. В Ульновці потрібно виїхати на трасу Е95, проминути село Станіславове (до нього 7 кілометрів), і далі не пропустити дорогу на Синьки, яка повертатиме праворуч.
Як доїхати? Щоб дістатися до села Іскрівка, треба спершу доїхати до райцентру Петрово (відстань із Кіровограду – 92 кілометри). Далі їдете у напрямку на Жовті Води – до села Петрівське (це біля 12 кілометрів), і повертаєте Ганнівка (ще дев’ять кілометрів). У Ганнівці повертаєте праворуч і їдете вздовж річки Жовтої аж до Інгульця, на якому стоїть село Іскрівка.
Комментарии
Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!Что мне даст регистрация?