У Художньому музеї згадують відомого славіста
30 квітня 2015 року виповнюється 200 років від дня народження видатного вченого, філолога-славіста, професора В.І. Григоровича (1815-1876). З цієї нагоди в Кіровоградському обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки «Дослідник слов’янських мов».
В експозиції представлено живописну роботу кіровоградського художника Володимира Федорова (1920-1986) «Бюст Григоровича» (1949), на якій зображено надгробний пам’ятник вченому на Рівнянському кладовищі міста Кіровограда. Монумент було створено у 1891-1892 роках одеськими митцями – скульптором Борисом Едуардсом та архітектором Олександром Бернардацці. Пам’ятник та п’єдестал було виготовлено з каррарського мармуру, бюст виконали, взявши за зразок фотографічні зображення В.І. Григоровича та консультуючись з його близькими. На чотирикутному п’єдесталі з фронтального боку зображено пергамент з написом: «Шукав різноманітну правду в цьому світі. Македонія. Візантія. Південна Русь. В ім’я слов’янства».


У жовтні 1876 року професор В.І. Григорович вийшов у відставку і оселився в місті Єлисаветграді (сучасний Кіровоград). Про причини, що спонукали його обрати наше місто, згадував у своїй промові на відкритті пам’ятника Григоровичу видатний український археолог та етнограф В.М. Ястребов (1855-1899): «…Єлисаветград здавався йому містом, в меншій мірі, ніж багато інших міст краю, поглинутим меркантильними інтересами. Незабаром після приїзду сюди він збирався здійснювати подорожі по селах з метою опитування місцевих жителів і наполегливо закликав до того ж своїх учнів, що він їх тут зустрів. Він шукав помічників у збиранні свіжого матеріалу, неначе хотів почати життя спочатку. Давньогрецький мудрець запалив ліхтар і шукав справжньої людини. Наш новий мудрець, Віктор Іванович завжди носив у собі іскру Божу і теж шукав, – шукав корінного мешканця нашого краю, зберігача старовини…». Але планам вченого не судилося здійснитися – 19 грудня цього ж року він раптово помирає. Поховано його було наРівнянському кладовищі Єлисаветграда. Невдовзі після цього учні та шанувальники Григоровича приступили до збору коштів на спорудження йому пам’ятника, який було відкрито на могилі вченого 18 жовтня 1892 року.

Володимир Мороз – науковий співробітник Кіровоградського обласного художнього музею
Комментарии
Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!Что мне даст регистрация?