Здорове харчування – цікаве спілкування!
Школярі у місті Новоукраїнка стануть справжніми шеф-кухарями та тренерами у приготуванні страв, готовими поділитися своїми знаннями із однолітками. Діти навчаться основам здорового харчування і дізнаються про крос-культурні аспекти їжі. Це стане можливим завдяки підтримці даного проекту програмою «Активні громадяни», що фінансується Британською Радою в Україні.
Діти люблять практичні предмети, але українські школи більше зорієнтовані на академічні заняття. Тим часом кулінарія – не просто чудовий предмет для вивчення міжкультурних відмінностей та міжпредметних зв’язків (математики, біології, тощо). Практична сторона приготування їжі розвиває у діток кінестетичні здібності – школярі можуть у буквальному сенсі шкірою рук, нюхом, на смак відчути всі етапи приготування страви.
- Кулінарія традиційно вважається предметом для дівчаток. Таким чином, у середній школі під час "уроків праці" дітей ділять на дві групи: дівчатка вивчають кулінарію, а хлопчики – водіння авто. Це посилює гендерну напругу і призводить до нетерпимості. Тому у рамках нашого проекту ми ще й зведемо до нуля такі безглузді сексистські підходи, - розповідає керівник проекту Людмила Талашкевич.
Інший сильний аргумент для кулінарії як об'єкту соціального проекту – це те, що діти у процесі навчання будуть орієнтовані на здорове харчування, на увагу до наукових ефектів впливу їжі.
- Ми будемо вивчати інформацію про різні інгредієнти та про те, як вони поєднуються між собою. Зрештою, це призведе до глибшого розуміння дітьми важливості здорового харчування, а також наслідків нерозумного споживання шкідливих продуктів. Ми будемо говорити про продовольчі проблеми у світі, про важливість поєднання здорового харчування і спорту, про те, як бути екологічно свідомим громадянином Землі, - обіцяє керівник проекту.
Як викладач Новоукраїнської районної школи №8 і керівник громадської організації «Екологічні детективи», пані Людмила Талашкевич планує залучити школярів до вивчення основ здорового харчування та крос-культурних аспектів їжі. Планується, що діти спробують себе у ролі шеф-кухарів та стануть тренерами у приготуванні страв, готовими поділитися своїми знаннями із однолітками. Навчання відбуватиметься на базі Новоукраїнської школи №8, але партнерами проекту будуть і місцеві кафе та ресторани.
Планується провести майстер-класи «Основи здорового харчування», «Розуміння глобальної продовольчої системи», «Основи безпечної поведінки на кухні», а також заняття «Готуємо із мамою і татом». Ініціатори проекту планують створити посібник «Кулінарні майстер-класи», в якому зібрати отриманий досвід та кращі практики, щоб поділитися із іншими школами. У тому числі посібник отримають вчителі-учасники навчального семінару.
Комментарии
Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!Что мне даст регистрация?