​Якою є екологічність, відкритість та прозорість видобувних підприємств на Кіровоградщині

25.06.21, 16:00

На Кіровоградщині відбулась регіональна конференція “Екологічність, відкритість та прозорість видобутку корисних копалин”. До участі в заході долучилось близько п’ятдесяти учасників. У такий спосіб, організатор конференції, громадська організація «Флора», вирішила привернути увагу влади та громади до проблем, пов’язаних з видобутком корисних копалин на території Кіровоградської області.

Відкриваючи захід, Альона Гора, старший викладачу ЕТІ ім. Ельворті, зосередила увагу на місці видобувного сектору в економіці регіону. У своєму виступі викладач підкреслила важливість функціонування видобувних підприємств для економіки області.

З цією думкою погодивсь керівник аналітично-дослідного відділу ГО «Флора» Бочаров-Туз Володимир. У своїй презентації він ознайомив присутніх з результатами громадської оцінки «Рейтинг доброчесності, відкритості та екологічності видобувних підприємств Кіровоградської області». Результати дослідження викликали жваву дискусію, під час якої акцентувалась увага на важливість співпраці влади, громади та неурядових організацій для вирішення питань недоброчесної та неекологічної діяльності видобувних підприємств.

До участі також долучились представники державних інституцій. Зокрема, приєднався Віктор Петрикєєв, перший заступник начальника ДЕІ придніпровського округу. Пан Віктор детально поінформував про практику роботи Державної екологічної інспекції, а також розповів про проблеми з Сколівським кар’єром, який досі незаконно розробляється.

Доволі активну позицію у захисті довкілля проявила прокурорка відділу організації представництва в суді та при виконанні судових рішень управління представництва інтересів держави в суді Радкевич Світлана Василівна. Представниця правоохоронного органу проінформувала про заходи, які вживає обласна прокуратура у боротьбі з незаконним видобутком корисних копалин. Заступник керівника Кіровоградської обласної прокуратури, Нестерова Олена Вікторівна підтримала думку про те що контроль за роботою видобувних підприємств має відбуватися і з боку громадськості, адже розробка відбувається на тій чи іншій території, тож збитки несе саме громада. Пані Олена зазначила, що їх установа готова підтримувати та застосовувати свої механізми впливу.

Особливо цікавим для більшості учасників був виступ координатора Асоціації «ЕнергоТранспарентність», Віталія Філенка. У своєму виступі, пан Віталій ознайомив присутніх з міжнародною Ініціативою Прозорості Видобувної Галузі (ІПВГ), до якої долучилась і Україна. Окрім того, він зазначив, що на наступний рік у звіті ІПВГ України буде презентовано фінансові складові видобутку уранових руд. «Ця інформація у звіті ІПВГ з’явиться завдяки пропозиції від ГО «Флора» - резюмував Віталій Філенко.

Завершуючи захід, присутні погодились з необхідністю продовження розвитку співпраці та важливості створення міжсекторальної робочої групи. Окрім того, було прийнято рішення про посилення взаємодії для розширення та покращення практики впровадження соціально-відповідальних ініціатив з боку видобувних підприємств. Загалом, в результаті проведеної роботи, було розроблено наступний перелік рекомендацій для видобувних підприємств

 • Підвищити якість та екологічність технологічних процесів видобутку сировини, зокрема: а) вживати заходів для виконання вимог діючого законодавства щодо поводження з відходами; б) припинити практику здійснення скидів недостатньо очищених зворотних вод; тощо.
 • Забезпечити практику задовільного ведення документації щодо природокористування та забруднення довкілля, а також практику звітування до відповідних суб’єктів.
 • Здійснювати всі необхідні інструментальні виміри викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
 • Вживати заходів для викорінення практики здійснення діяльності без повного пакету всіх необхідних дозволів.
 • Забезпечувати виконання законних вимог щодо здійснення необхідних платежів та податків.
 • Запровадити практику розробки спільних з громадськістю та органом місцевого самоврядування, де територіально розташоване підприємство, документів щодо визначення механізмів співпраці у впровадженні компоненту соціальної відповідальності (Меморандумів та планів заходів із зазначенням фінансування).
 • Впроваджувати практику здійснення публічних обговорень з громадськістю основних форм та напрямків витрачання коштів, які виділяються підприємством на благодійні цілі.
 • Запроваджувати практику проведення підприємством конкурсів соціальних проектів для місцевих громад, де територіально здійснюється видобуток та переробка корисних копалин підприємством.


  Захід проходив за фінансової підтримки Міжнародного фонду Відродження в рамках проєкту «Прозоре управління видобутком корисних копалин це шлях до сталого розвитку громади»


 • Комментарии

  Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!
  Напишите ваш комментарий
  Комментарий:

  ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ

  Валентина .«Мама весь час очікувала, що чорний «воронок» приїде і…
  Скільки таких історій досі залишаються у сімейних колах!!! Іх необхідно оприлюднювати і писати- писати. Аби не…
  Людмила .​НАТО й Україна: співдружність заради миру й безпеки: долаємо…
  Вона ж наша зірочка! Олю, завжди рада)
  Людмила .Що ви знаєте про НАТО? Вікторина на знання історії Альянсу…
  Приємно, що стільки вірних відповідей!