Легенди чумацького шляху

18.08.21, 12:00

Виставку «Легенди чумацького шляху» презентували в головній бібліотеці Кропивницького та області. До її створення долучились музей музичної культури імені Кароля Шимановського, обласний краєзнавчий музей та відомий збирач старожитностей Володимир Нагорний.Виставка була створена як одна з локацій великого вебпроєкту «Чумацькі пісні», присвяченого історії чумацтва.

Поштовхом для створення проєкту стала книга фольклориста, краєзнавця, етномузиколога Олександра Терещенка «Чумацькі пісні передстепового Правобережжя». Позаминулого року видання побачило світ завдяки перемозі у конкурсі Українського культурного фонду. Цього року Фонд підтримав проєкт «Чумацькі пісні», який створив і очолив ще один відомий музикознавець та етновиконавець Олександр Полячок.

Вебсеріал розповість про десять історичних регіонів України, пов’язаних з чумацтвом. В ньому у виконанні 12 сучасних колективів прозвучать автентичні чумацькі пісні, а експерти, починаючи з астрономів, розкажуть про чумацькі шляхи.

За словами Олександра Полячка, якщо порівняти чумацтво як спеціальність з сучасними професіями, то в єдине ціле варто об’єднати перевізників, далекобійників, шахтарів, торгівців, кооператорів, військових, журналістів і навіть політиків.

Особливістю експонатів, зібраних у відділі мистецтв бібліотеки, є їх повна автентичність, адже їх не торкалася рука реставратора. В експозиції представлені чумацькі таріль та ложки, які мають своєрідну форму, баклага для води, ковальські ножі для обрізання копит,батіг, вісі від воза, гиря, щоб зрозуміти, скільки це – пуд солі. А крім того, барильце, мірку, медогонку, деталі ткацького верстака, хлібні лопати та інші предмети побуту українців.

На учасників презентації чекала дуже цікава розповідь про зйомки вебсеріалу та чумацькі пісні у виконанні Олександра Полячка.

Зазначимо ще одну деталь, яка стосується чумацтва. Наше місто можна сміливо назвати центром дослідження цього унікального національного явища. Ще у ХІХ столітті вивченням чумацтва займався археолог та етнограф, один із засновників нашого краєзнавчого музею Павло Рябков. В музеї зберігається рукопис його дослідження побуту і звичаїв українських чумаків «Чумацтво в Новоросії», який містить докладні креслення і обміри чумацького воза, його окремих частин і деталей.

«Весь економічний лад народного життя України і теперішньої Новоросії сприяв створенню чумацтва і підтримував його, але лише до того часу, допоки з півночі на південь не пролягла головна магістраль залізниці», - писав Рябков у 1910 році.

Сучасними дослідниками чумацтва стали Олександр Терещенко, Олександр Полячок та кандидатка історичних наук, доцентка Світлана Проскурова, яка вивчала чумацтво як українське соціокультурне явище. Виставка українських старожитностей працюватиме до грудня.Комментарии

Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!
Напишите ваш комментарий
Комментарий:

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ

Светлана .Частный зоопарк в селе Озера НЕ РАБОТАЕТ
Здравствуйте, а вы не знаете сейчас зоопарк работает???
elittur2015@gmail.com e.Гаряча лінія для консультацій з питань захисту прав дітей…
Цікавить питання чи обов'язково дитині після 16 років ходити до школи,дитина хоче влаштуватись на роботу батьки…
Alena B.​Серебряное озеро (Скала)
Добрый день!Принимаем с маленькими воспитанными питомцами!!